Tuesday, July 27, 2010

Interesting pricing strategies

Sometimes it’s a little difficult to understand retail pricing strategies. For example:

The other day I got a call from a friend as she was in the drive-through line at Jack in the Box. A small soda was $1.49, a medium was $1.89 and a large was $1.79. She wanted to know which one I thought she should buy.

At a local teacher supply store, I found dry-erase markers for $.99 each, or 4 for $5.00.

And the family favorite – Years ago, Mom was at the grocery and noticed that two half-gallon jugs of milk cost less than a single one-gallon jug. She asked a store employee why that was. The employee promptly replied, “Oh, it’s because the gallons are on sale.”